1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Daržas ir sodas

Narių vertinimas:  / 0
BlogiausiasGeriausias 

Daržas yra labai greita sistema. Daržas gali užaugti per vienerius metus. Kitaip sakant, per vienerius metus galima užsiauginti visą sau reikiamą maistą. Sodas, konkrečiai medeliai, pradeda derėti vidutiniškai po dešimties metų nuo pasėjimo. Ir tai tik pradžia. Normalus derlius gaunamas dar po penkių ar dešimties metų.

Gamtinė žemdirbystė yra tinginių žemdirbystė. Prisimenate – tegu gamta užaugina, o mes susirinksime. Būtent tokie inertiški, ekstensyvūs yra sodai. Įveisto sodo beveik visai nebereikia prižiūrėti. Tik ateini ir susirenki vaisius. Tokia situacija pasiekiama po dešimties dvidešimties metų. Daržas gi – atvirkščiai. Jis duoda rezultatą jau pirmais metais, bet kiekvienais metais reikalauja palyginti daug darbo.

Žinodami gamtinės žemdirbystės tikslą – susirinkti iš gamtos – galime nusibrėžti strategiją. Nuo daržo link sodo. Sodą pasodinam, tačiau kol laukiam jo vaisių vis tiek reikia kažką valgyti. Tuo metu naudojamės daržu ir jo vaisiais. Taip pat į strategiją tiks ne sodo medžiai, krūmai, bet daugiamečiai augalai, kuriuos pasodini ir jie auga be priežiūros.

Mums nebūtina pereiti iš karto. Eikime po truputį. Kiekvienais metais vartokime vis daugiau daugiamečių augalų, vis daugiau sodo kultūrų, vis daugiau laukinių augalų, kurie auga ir taip, be jokios priežiūros.

Jei neturėtume tolimojo tikslo nusistatę, tai mūsų ūkininkavimas būtų kitoks. Tiesiog augintume daržą kiekvienais metais, derlingiausias kultūras ir tiek. O nusistatytas tikslas duoda mums gaires kur link stumiam savo daržą. Kur link jį keičiame. Daržas įgyja kitokią prasmę ir perspektyvą. Po keleto metų mes jau nebebūsim tokiais, mes siekiam geresnio gyvenimo. Tebūnie šiandien dirbam sunkiai kaip tradicinis žemdirbys, bet jau žinom, kad po kelių metų reikės dirbti mažiau, paskui dar mažiau ir dar mažiau. Mes evoliucionuojam ir tiksliai žinome į kurią pusę, nes patys esame nusistatę tikslą.

Gamtinė žemdirbystė yra kelias. Mūsų vidus evoliucionuoja. Keičiasi daržas, kartu su juo keičiamės ir mes, keičiasi mūsų gyvenimo būdas. Judame gamtos link. Kitos žemdirbystės rūšys yra tik priemonės užauginti derliui. Užaugini – parduodi. Ir taip kiekvienais metais. Tavo gyvenimas nesikeičia. Gamtinė žemdirbystė tai ne tik maisto auginimas, tai – žmogaus auginimas.

Autorius: Laimis Žmuida

 

Dalintis

Paieška svetainėje